politika - Občasný blog (blok) - cernypetr

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

28. říjen 2018 ... 100 let

cernypetr
Vytvořil v politika ·
V našem hotelovém pokoji visí po stěnách celkem čtvery historické  hodiny. Je to takovej hodinovej hotel. Jedny ukazují za pět minut dvě,  druhé třičtvrtě na šest, třetí sedm deset, na čtvrtých bude jedenáct.  Moje hodinky, co se samy neumí přizpůsobit změně času, mají půl osmé,  jenom chytrolín mobil je in. Je neděle 28. října, svátek, kousek odtud  se brzy začne šikovat obří vojenská přehlídka. Ještě že v čele nemusí  kráčet ten úplně vrchní velitel, leda že by ho vezla paní Műllerová.  Probouzíme se do mezičasí a chystáme si deštníky. Chybí pointa nebo  šťastný konec? Na to čekáme všichni...
PREZIDENT NA SJEZDU KOMANČŮ

cernypetr
Vytvořil v politika ·
Chce-li být člověk důvěryhodný, měl by být především spravedlivý. I tam, kde mu nátura napovídá, že by se snad trochu té nespravedlnost ve jménu dobré věci sneslo.
Prezident Vetchý Mokasín promluvil na sněmu Komančů a je mu právem vytýkáno, že byl skoro po třiceti letech od našeho sametového Wooden Knee prvním náčelníkem, který se dostavil a (nepochybně) s představiteli tohoto kmene vykouřil nějaké to cigárko míru. Považujeme-li tedy prezidentovu přítomnost na tomto sjezdu za ostudu a poplivání našeho demokratického vývoje, jak zde na mnoha místech můžeme číst, slyšet a vidět, bylo by dobré a poctivé vyslovit i ono "B" - co jeho projev obsahoval.
Prezidentova řeč před rudochy byla vcelku očekávatelně sebestředná a její doslovný přepis nemilosrdně odhaluje slábnoucí rétorické schopnosti starce. V žádném případě však nebyla servilní a nebýt sáhodlouhého žvanění o vlastní odvaze říkat všude a za všech okolností nepříjemné pravdy, v pasáži, která promlouvala přímo ke společenství v sále, zněla nelítostně a tvrdě, včetně výzvy k výraznější sebereflexi a pokání. A že je oslovil "soudružky a soudruzi"? Tak už je oslovoval jako host kdysi i božský Egon Bondy (a myslel to vážně).
Mnohokrát jsem tu dal najevo, že Miloše Zemana považuji za neštěstí pro naši současnost i pro celý vývoj české sociální demokracie, kterou dostal po roce 1993 na scestí doktrínou účelného využívání české malosti. Ta sice partaji přinesla rychlý úspěch, ale zlikvidovala její kurs k moderní levicové straně a dnes ji dohání zoufalý nedostatek osobností s politickým sexappealem.
Pokud však jde o jeho performanci na sletu komunistů, jsem přesvědčen, že jeho projev byl jediným na tomto místě a v tu dobu, který poslal do háje mantry velké části delegátů. Z tohoto pohledu byl prezident na sjezdu v Nymburce dozajista užitečnější, něž kdyby se kymácel nad ostatky kardinála Berana.
Howgh.


PŘIZNÁNÍ aneb je suis Kalousek

cernypetr
Vytvořil v politika ·

Tak nám na tom našem fejsbúku některé poslankyně Burešovy firemní partaje, co byly v sedmdesátých letech ještě daleko na houbách, sdílejí skandální archivní fotografie z páně Kalouska pionýrských dob.
Bez ohledu na to, co si myslím o Miroslavu Kalouskovi a že ty fotky vlastně celkem pobaví, bych velmi rád dotyčným vzkázal, ať si zkusí zamést před svým vlastním prahem a pozorněji se podívají, čemu že to dnes za své plné dospělosti a s dosaženým vzděláním slouží.
A připojuji jedno solidární přiznání :)Obušku, z GIBSu ven! (psáno pro Facebook)

cernypetr
Vytvořil v politika ·
I v Pardubicích jsme se tedy sešli a cca šestisty hlasy požádali naše poslance, aby se porozhlédli po dlouhých chodbách ve Sněmovní, jestli se tam náhodou nepotuluje někdo bez funkce, kdo by byl v čele oné nešťastné komise přece jenom menším výsměchem celému polistopadovému vývoji. Já se do petic, požadujících odvolání toho či onoho zvoleného, moc nehrnu. Nemá to co do činění s mým názorem na dotyčné osoby, jenom chtě nechtě respektuji tu nedokonalost demokracie a zazlívám spíš sám sobě, že se mi nepodařilo přesvědčit víc lidí a přetáhnout je na stranu, o které se domnívám, že je správná.
Doba ovšem postoupila do bodu, kdy nedokonalá demokracie sehrává nerovný zápas s bezskrupulózním ojebáváním obyčejných lidí, na kterém se bohužel nepodílejí už jenom cílevědomé gangy čapích i hradních chytráků, ale zdatně jim sekundují i ti, kteří možná vstoupili do svaté války s "matrixem" v dobré víře, byli však tou komedií vcucnuti a dnes jsou spoluhybateli plíživého rozkladu demokratických poměrů. Nic nepomůžou hrdinné proklamace jednotlivců z tábora vládní pseudostrany, s čím zásadně nesouhlasí, či co budou naopak do roztrhání těla prosazovat. Je to jen esence alibismu a z pohledu posledních výroků premiéra na ondráčkovské téma je Andrej Babiš všech těchto alibistů futrál, protože právě on je iniciátorem systému, který celou tuhle ostudu dopustil.
Takže ano - obušku z GIBSu ven! Ale mě osobně víc zajímá, jak se dnes spí lidem, kteří mu, bez ohledu na osobní proklamace, v roli užitečných idiotů svítí na cestu. Je to opravdu všechno tak, jak jste to chtěli? Už je líp, nebo nás to pravé ořechové ještě čeká?


Psáno pro Facebook...

cernypetr
Vytvořil v politika ·
Protože mám pocit, že analytiků a tribunů se letos urodilo až až, svůj pocit bezvýchodnosti z české reality řeším zde ve virtuálním prostoru povětšinou sdílením drobných radostí stárnoucího muže. Nejsem příznivcem rezolutních apelů, neúčastním se diskuzí o tom, kdo je vlastizrádce, kdo by měl na co rezignovat a koho rovnou střelit. Snažím se neplýtvat vulgárními adjektivy a žluč si šetřím výhradně pro svoje trávicí procesy. Jak se tak ovšem blíží ta zimní změna našeho času (vylož si, jak kdo chceš), přece jen mi to alespoň trochu nedá. Dovolím si drobný apel směrem ke svým dospělým dětem, protože mi záleží na tom, jak budou v příštích letech žít a protože mají tu možnost pro to alespoň něco málo udělat.

Chlapi, nevyserte se na to letos!
Přijeďte navštívit svého starého otce a při té příležitosti věnujte půl hodinky svému zákonnému právu a občanské povinnosti. Fakt to nebolí. Slibuju, že vás nebudu nijak dirigovat. Dělejte, jak myslíte, trošku spoléhám na výchovu, kterou jsme vám doma poskytli. A jestli si přece neodpustím nějakou tu radu, omlouvám se, považujte ji za dobře míněnou a zvažte poměr dobrých a špatných rad, kterých se vám v minulosti doma dostalo.
V dobách, kdy jste se učili chodit a mluvit a potom číst a tak podobně, jsme my (tehdy ve vašem dnešním věku) často spínali ruce nad tragikomedií naší počínající parlamentní demokracie a žertem se rouhali, že nás může spasit jen osvícený absolutismus. No a letos se možná konečně dočkáme, jenom ta osvícenost v tom bude asi trochu falírovat...
Jasně, že bylo v minulosti proč nadávat. Jasně, že si z nás každou chvíli někdo dělal blázny a zkoušel, co všechno vydržíme. Úkolem dne je nezapomenout, ale nezblbnout.
Moje jediné doporučení zní: Nenechte se nachytat! Protože není ostuda prohrát, ale trapné je skočit na lep, nechat se opít rohlíkem (či jiným pekárenským produktem). Nedejte na jednoduché věty a legendu o hrdinovi, který nemá potřebu krást. Tady přece nejde o kradení, ale o pokus bezohledně přizpůsobit systém svým osobním potřebám. Pokus, u kterého v roli užitečných idiotů sekunduje mnoho nepochybně poctivých, vzdělaných a schopných lidí. Pokus, který započal hluboko v minulosti a táhne se jako červená nit celým tím palermem naší novodobé historie, proti které se teď naprosto nehorázně a s nepochopitelným úspěchem vymezuje. Je však jeho neoddělitelnou součástí, jako bude červená barva třešniček navždycky barvou krve obětí dekád jen o něco málo více vzdálených.
Konec plkání. Tak se ukažte doma, udělejte si tu chvilku času, rád vás uvidím!
tátaJiří Drahoš

cernypetr
Vytvořil v politika ·
Svoji kandidaturu na úřad prezidenta oznámil pan profesor Drahoš poměrně neokázale na nejvýchodnějším konci republiky, bezprostředně následující velký "prezidentský" rozhovor v Reflexu, profesionálně vedená sociální media i příjemné a jednoduché webstránky však potvrzují, že jeho tah na Hrad má svoji strategii a byl zahájen s významným předstihem, než byl oficiálně předložen veřejnosti.
Přečetl jsem si dnešní reflexácký rozhovor, zběžně projel Facebook a Twitter a bez ambic na nějký zásadní postoj, na který je zatím času dost, pociťuji poměrně vřelé sympatie ruku v ruce jdoucí s obavou (jak je u mě - strašpytla - zvykem), abychom si věci vlastní vinou zase nezkomplikovali.
Pominu-li část diskuzí na sociálních sítích, které jsou již tradičně k zeblití, okamžitě se začala množit nejrůžnější doporučení, co má pan kandidát dělat a čeho se má vyvarovat. Věřme, že pan Jiří Drahoš je soudný člověk a bude mít kolem sebe soudné poradce.
"Poučen z předchozích nezdarů" by však měl být především jeho elektorát, mezi který se nezávazně a předběžně dovoluji počítat. Stejně jako deklaroval pan profesor vůli nevymezovat se proti jiným kandidátům, bylo by fajn odolat tomu pokušení demonstrovat okázalou podporou spíš svoji příslušnost k té "lepší" části společnosti než opravdový zájem na tom, aby tento stát měl příští prezidentské období v čele někoho, za koho se nemusí stydět. Cílem podporovatelů profesora Drahoše by neměl být hysterický nářek nad těmi pitomci z druhé strany, ale titěrná snaha přesvědčit všechny ty, které přesvědčit lze. A pevně věřím, že i na straně voličů Miloše Zemana z roku 2013 jich bude dost, možná i mezi těmi, kteří se dodnes v nejrůznějších průzkumech k Zemanovi hlásí, protože prostě zatím nenašli alternativu. Je úkolem Jiřího Drahoše o tyto lidi bojovat. Můžeme mu v tom pomoci už tím, že je alespoň nebudeme zesměšňovat.
Neposerme to!


TOPlist
cernypetr.com © 2017
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky