hudba - Občasný blog (blok) - cernypetr

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

BluesAlive 2018

cernypetr
Vytvořil v hudba ·
Zažít BluesAlive v Šumperku týden po pražském koncertě Buddyho Guye je tak trochu jako vyrazit do "domu lásky" bezprostředně po souloži století.
Už od roku 2005 ovšem s kamarády Šumperk navštěvujeme pravidelně a domů odjíždíme vždy unaveni, leč uspokojeni!
Věřme, že nejinak tomu bude i letos. Na tomto odkazu  můžete sledovat nepravidelně přibývající  fotografie z třídenního maratonu hudby, tance, piva a veselení vůbec...
Jako předehra je do galerie nahráno pár fotek právě z 8.11. z Lucerny (Buddy Guy)Ringo Starr & All Stars Band v Praze (19.6. 2018)

cernypetr
Vytvořil v hudba ·
V úterý 19.června jsme se s hochy z naší firmy vypravili do Kongresového centra - tedy blahé paměti sjezdového paláce a jeho plyšových lenošek, které pamatují ještě zadnice komunistických pohlavárů. Po šesti nebo kolika letech do Prahy zavítal sám Ringo Starr se svou hvězdnou kapelou. Naposledy jsem tu viděl (ještě před dobou telefonu s fotoaparátem a dobou předfacebookovou) legendu B.B.Kinga. Tehdy si vzpomínám na neuvěřitelnou atmosféru bez ohledu na sterilní prostředí a zvukovou nasákavost bolševických fotelů. Tentokrát musím poznamenat, že sál něco z té očekávané atmosféry ukrojil a vše zachránil jen závěr, kdy kapela vyzvala povalující se publikum, aby se zvedlo a přišlo si dolů před podium zatancovat, což se vskutku povedlo a konec koncertu všechno spravil.


Bob Dylan v Brně (15.4. 2018)

cernypetr
Vytvořil v hudba ·

Mockrát už jsem psal o tom, kolik zdánlivě nedosažitelných hudebních snů jsme si po roce 1989 splnili.
V osobě Boba Dylana je to zcela určitě jeden z nich, v mém případě ten z nejzásadnějších. Z dob, kdy ještě vstupenky na koncerty nebyly unifikovanými vyjetinami z domácí tiskárny, byly originální a krásné, mi zůstala ta z roku 1994.
Když jsem Dylana viděl poprvé v holešovické sportovní hale, bylo mu 53 let (krucifix, jako dnes mně...), ve svém countryovém outfitu hrál na kytaru, na harmoniku (letos již ani na jedno z toho) a jeho hlas prožíval právě své "mečivé" období, které tak dobře známe ze soudobých live nahrávek (jeho vystoupení na The 30th Anniversary Concert Celebration 1993 nebo MTV Unplugged 1995).
Pamatuju se na ten zážitek už proto, že to byl jeden z prvních opravdu velkých koncertů, které jsem v porevoluční době zažil. Pakliže jsme tehdy měli pocit, že jdeme na koncert hvězdy za zenitem, která už bude až do důchodu na svých stále méně častých show omílat jen slavné písně z minulých dekád, dnes vidíme, jak jsme se mýlili. Polovinu setlistu letošního koncertu tvořily Dylanovy písně, které tehdy v roce 1994 ještě nebyly na světě. Před sebou měl zásadní album Time Out Of Mind (1997), další čtyři autorská alba po přelomu milénia (Love and Theft / Modern Times / Together Through Life / Tempest) a hromadu výběrů, rarit, reedicí a živáčů...
Z folkového barda přes rockandrollového rebela, countryového zpěváka a alternativce se předloňský laureát Nobelovy ceny za literaturu vyvinul v šansoniéra, který své písně záměrně zbavuje legendárního kabátu, přetavuje jejich harmonii i rytmus a často jen deklamuje texty do úsporného hudebního základu perfektně šlapající ale minimalistické kapely.
Dylana jsem zažil čtyřikrát z jeho deseti návštěv Čech. Letošní koncert, pokud můžu vůbec svou paměť rozprostřít přes to čtvrtstoletí, považuji za druhý nejlepší po onom iniciačním zážitku z devadesátých let.
Na Dylanových koncertech je přísný zákaz pořizování jakýchkoliv záznamů, v dnešní skrznaskrz mediální době až hraničící z obsesí. Nikde jinde security tak neobíhá halu a nepeskuje diváky s mobilama (na foťák zapomeňte úplně...). Přesto je pochopitelně internet plný více či méně mizerných audiozáznamů a rozmazaných videí. Bezprostředně den po brněnském koncertu se ve Vídni jednomu návštěvníkovi podařilo natočit překvapivě kvalitní videozáznamy přídavků. Níže najdete odkazy na ně.
   Bluesový expres vyráží ve čtvrtek 16.11.

cernypetr
Vytvořil v hudba ·
Vyráží ve čtvrtek po poledni na východ směr Zábřeh a odtud lokálkou až do Šumperka, kterýžto se stane skoro na čtyři dny naším domovem, ačkoli nás všech domácích povinností a starostí zbaví a ponechá nám jen hudbu, přátele, pivo, noční sessions, ranní uléhání a dlouhý spánek naskrz bílým dopolednem, aby na druhý (a třetí) večer připravil to samé v bleděmodrém...
Tak nějak tyto dny prožíváme už řadu let, v historii tohoto webu jsem dohledal nejstarší záznam ZDE, pokud mne však paměť neklame, naše první návštěva Šumperku se datuje někdy na rok 2005.
Za ty roky se nám s přáteli na BluesAlive poštěstilo vidět a slyšet leccos, dlouhá řada bohů sestoupila z bluesových výšin do socíkem nasáklého kulturáku a vystřihla vystoupení, na která se nezapomíná. Letos si hned první den splníme další ze snů. Čtvrteční maraton zakončí Jonny Lang, jeden z mladších fenoménů současného blues, který se doposud české kotlině vyhýbal. V rubrice "cernypetr TV" se můžete podívat na čtyři dny starý záznam z pařížského klubu La Cigale (11.11.2017).
Šumperský festival je vstřícný vůči fotografům všech úrovní a technického vybavení, takže obrázků bude všude dost. Můj fotodeníček najdete pod ikonou festivalu na hlavní stránce webu (pakliže se poštěstí a bude i trochu času něco poslat...), abych zbytečně nezahlcoval sociální sítě. Přímá linka na něj je ZDE.
Jonny Lang, byť hvězda festivalu, je jen opulentní předkrm třídenního maratonu. Program festivalu je možno najít na této lince.
Tak ať to přežijeme, hoši!

(Dopisováno post: Video a fotografie z Šumperka 2017 můžete vidět na této stránce.


Luboš Pospíšil s kapelou u Psa

cernypetr
Vytvořil v hudba ·
Před dvěma měsíci se Luboš Pospíšil mihnul v Pardubicích sám s kytarou, aby zahrál na narozeninách Jitky G. (ZDE můžete vidět fotky a pár slov z akce). No a s příchodem prvních teplých skoro letních nocí dorazil do Psa s celou kapelou 5P.
Pár fotografií z mobilu najdete na mém TUMBLR profilu. Ať žije léto!


Archivy se otvírají - 1980 - The Convicts

cernypetr
Vytvořil v hudba ·
Server cernypetr.com vám přináší ojedinělou archívní nahrávku starou 37 let.
Uveďme alespoň nějaké dobové souvislosti. V roce 1980 vydávají AC/DC svoji desku "Back in Black", U2 maji na kontě svůj čerstvý debut "Boy", Bruce Springsteen zpívá The River, v září umírá John Bonham, John Lennon nahrává Double Fantasy a zbývá jen krátký čas do jeho osudového setkání s Markem Chapmanem před Dakotou na 72. ulici.
Skupina Sex Pistols se rozpadla před dvěma lety a v komunismem ovládaných Čechách se pomalu rodí první vlna punkových kapel, jakými jsou Zikkurat nebo Energie G. Do vzniku Visacího zámku zbývají dva roky.
Píše se červen 1980 a na pardubické základní škole nesoucí jméno maršála Koněva poprvé vystupuje na závěrečném večírku 9.B skupina The Convicts. Žádná fotodokumentace se bohužel nezachovala, existuje ovšem několik málo nahrávek. Abonentům serveru cernypetr.com tímto předkládáme dobový záznam hitu "Starý meloun", který přetavuje staré dobré hardrockové kořeny do nastupujícímu dadaistického pre-punku.
Složení legendární formace The Convicts: Petr Kupčák (klávesy, kytara) / Pavel Hicl (bicí) / Ota Machač (kytara) / Petr Černý (basa).Chuck Berry v Lucerně (leden 2005)

cernypetr
Vytvořil v hudba ·
Praha a St. Louis ve státě Missouri jsou od sebe cca 8000 kilometrů. V Praze v sobotu 18.března opustil tento svět kardinál Miloslav Vlk, v Missouri v ten samý den odešel navždy apoštol ďábelského rock'n'rollu Chuck Berry. Mezi oběma osobnostmi se klene velmi vratký oslí můstek, nemá tedy cenu dále testovat jeho nosnost a coby agnostik můžu jen oběma přát, aby došli každý toho svého nebe...
Před dvanácti lety jsem měl to štěstí starého pána vidět na vlastní oči. Na Vánoce 2004 jsem pod stromeček pořídil dva lístky a 16.ledna 2005 jsme se Zuzanou stáli ve vyprodané Lucerně a poslouchali tuhle skoro osmdesátiletou legendu.
Dobovou recenzi si můžete přečíst ZDE.
Mně zbylo po tomhle jedinečném zážitku pár fotografií. Protože fotoaparáty v mobilu tehdy byly relativně v plenkách a představovaly docela luxus, jedná se patrně o snímky z některého z mých raných digitálních foťáčků.Co je to KONVOLUT?

cernypetr
Vytvořil v hudba ·
Wikipedie praví, že termín KONVOLUT pochází z latinského výrazu convolutus (svinutý, svázaný) a označuje "menší svazek úředních spisů, vzešlých z jednání o téže věci, uložený v jednom ochranném obalu", případně soubor šperků, které patří k sobě  a prodávají se společně jakožto sada.
Pod tímto názvem vyšlo na začátku letošního roku nové album renesančního Vlasty Třešňáka - člověka z generace písničkářů Šafránu, malíře, básníka, spisovatele, principála jiných hudebních sdružení, kterým neúnavně vdechuje život, byť sám už přes dva roky aktivně nekoncertuje. I tento konvolut písní  byl nahrán již v roce 2014 a jeho vydání předcházely jen dotáčky z roku 2016. Písně vesměs nejsou nové, ale nový sound jim dal již albem Alter ego vyzkoušený Temporary Quintet Jana Štolby. Třešňák byl vždycky šansoniér a jeho spojení s jazzovou kapelou je bezkonkurenční (i když to samé bylo možno říkat o Kormanech i Bandu :)
Vlasta Třešňák nekoncertuje, ale peristaltika  jeho autorského střeva je neúnavná. Kdo slyšel AloTrio nebo Totem´s, případně zná jeho texty pro obrozené STROMBOLI,  jenom poznává další stránky tohoto mnohovrstevnatého umělce.
Nebudu si hrát na recenzenta, album KONVOLUT prostě stojí určitě za poslech. A protože autorovy texty nejsou z nejjednodušších, je často třeba poslechnout si písně víckrát. Rád jsem to udělal.
Videoklip k písni SPEKTÁKL z alba KONVOLUT vysílá právě níže CERNYPETR TV. Až bude vysílat něco jiného, klipy z alba najdete na těchto odkazech:


nebo
Hudební happening - AKTUAL (18.2. 2017)

cernypetr
Vytvořil v hudba ·
...aneb "Kde domov můj, kde do zadku díra"
Milan Knížák se svým Aktualem vyrazil na turné k 50. výročí vzniku kapely. První zastávkou pod křídly Guerilla Records byl náš domovský přístav Žlutý pes! Protože je pan profesor malinko kontroverzní, klub zrovna nepraskal ve švech, nicméně jsme si koncert fakt hezky užili. Performance Aktualu nejsou přímo to, u čeho si pouštím do kalhot, ale údernosti především historických kompozic nelze upřít sílu a zatímco v radostných letech po revoluci jsme ty nemnohé útržky záznamů z různých vytoupení brali jako veselou vzpomínku na kultovní šedesátá léta, která vlastně nepamatujeme, dnes - po mnoha letech, kdy se nám ty děti bolševismu stále pletou do životů, Aktual jakoby opět v intencích svého názvu pojmenovával věci bez zneužívané korektnosti a s dadaistickým relativizováním krásy a ošklivosti.
Hudební happening Aktualu prostě stálo za to vidět. V odkazu najdete fotografie z večera na podiu, v hledišti i na baru. Krátké video je v aktuálním okénku CERNYPETR TV, později potom na tomto odkazu.
Framus Five u Žlutého psa (10.2.2017)

cernypetr
Vytvořil v hudba ·
Někdy loni v únoru poctilo návštěvou Pardubic trio Michala Prokopa (s Lubošem Andrštěm a Janem Hrubým). Po roce jsme včera měli možnost vidět plnou sestavu Framusu s frontmanem v pkné síle svých sedmdesáti (!) let. Perfektní zvuk, bigbítová show přesně taková, jakou jsme čekali!
Pánové začali starýma peckama z "Koleje" a pak se přesunuli o roky dopředu k posledním dvěma deskám, ze kterých předvedli parádní výcuc, aby koncert zakončili klasikou Boom boom od Johna Lee Hookera a v přídavku vlastním historickým kouskem "Noc je můj den" z  "Města ER". Jedním slovem krása!
Po takovémto zážitku se fakt nechce jít domů, a tak, i když nás v sobotu čeká další večerní kratochvíle na bowlingové dráze, poctivě jsme se do jejího rána propili u žlutopsího baru.
Přesto, že vše probíhalo na půdě klubu Žlutý pes a fatky vycházejí trochu víc do modra, pila se zelená...
Fotky si můžete prohlédnout ZDE.


TOPlist
cernypetr.com © 2017
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky